Zaprzestanie picia alkoholu nie jest łatwe, a tym bardziej, gdy jest się uzależnionym. Jest to odważna decyzja, która wymaga wsparcia ze strony bliskich i specjalistów. Kiedy dana osoba zdecyduje się odstawić alkohol na dobre, będzie musiała wprowadzić w swoim życiu szereg zmian, aby nie wpaść ponownie w szpony tej używki. Alkohol może powodować wiele problemów w życiu osoby uzależnionej, a jej decyzja zawsze zależy od jej prywatności.
To normalne, że ludzie, jako istoty ciekawe świata, zadają pytania, aby dowiedzieć się, jak sobie radzą, ale wiele z tych pytań wynika z niewiedzy, chociaż bez ich wiedzy te słowa mogą być bolesne, a inne — powtarzalne. Najlepiej mieć tego świadomość i nie zadawać tych pytań osobie, która przestała pić alkohol.
Czy jesteś alkoholikiem?
Nie, nie jesteś. Być może tak jest, ale jeśli nie podajesz tej informacji dobrowolnie, to prawdopodobnie nie jest to Twoja sprawa. Wiele osób, które decydują się nie pić, robi to, ponieważ chce prowadzić zdrowszy tryb życia lub dlatego, że ich organizm źle reaguje na alkohol. To, że ktoś nie pije, nie oznacza, że jest alkoholikiem.
Ile czasu minęło od momentu, kiedy piłeś?
To nie jest faza i nie ma ograniczeń czasowych. Alkoholik nie zamierzał osiągnąć rocznej trzeźwości, a potem znowu zacząć pić. Bez względu na to, jak długo alkoholik przestanie pić, po wypiciu drinka prawdopodobnie powróci do starych nawyków. Być może przestał pić, ponieważ nie chciał prowadzić autodestrukcyjnego życia, a jeśli znów zacznie pić, prawdopodobnie szybko do niego powróci. Zatem krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: należy robić wszystko, co możliwe, aby nie pić alkoholu.
Czy już nigdy nie wypijesz żadnego alkoholu?
Jest to prawdopodobnie najczęstsze pytanie zadawane byłym alkoholikom, choć odpowiedź jest dość prosta: nie wiesz. Alkoholicy nie potrafią przewidzieć przyszłości. Jeśli znowu zacznie pić, to już jego problem. Nie chcesz, aby do tego doszło, ale jeśli tak się stanie, musisz być wyposażony w narzędzia, które pozwolą Ci się z tym uporać. Oczywiście, nie planujesz pić w przyszłości, ale nie możesz też żyć martwiąc się o to, czy pewnego dnia się napijesz — nie wiesz tego.
Czy tęsknisz za alkoholem?
Oczywiście, że były alkoholik tęskni za alkoholem. Jeśli zadajesz to pytanie, trzymając w ręku drinka, jest to wręcz obraźliwe dla byłego alkoholika. Ale nawet jeśli tęskni za piciem, uczucie to nie pochłania jego dni. Nie myśli o piciu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W niektórych dniach może mu to nawet przyjść do głowy.
Nie umniejsza to jednak faktu, że czasami nie dostrzega, jak alkohol może prowokować spontaniczne wyjścia na miasto i nawiązywanie nowych znajomości bez poczucia samoświadomości. Można to jednak osiągnąć bez spożywania alkoholu. To, za czym prawdopodobnie nie tęsknisz, to niekończące się przeprosiny, niewyjaśnione kontuzje i kace.
Zamiast alkoholu, możesz zawsze przerzucić się na zdrowe napoje, takie jak yerba mate. Zobacz właściwości yerba mate na www.ewiadomosci.pl.
Jak się teraz bawisz?
Ludzie utożsamiają zabawę z alkoholem, a to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Być może były alkoholik, który odstawił alkohol, myśli, że już nigdy nie będzie się dobrze bawił, ale prawda jest taka, że gdy nie pije, bawi się lepiej niż wtedy, gdy był pijany. Teraz zna się na rzeczy i widzi, że inni ludzie piją, nie czując potrzeby, by też pić.
W ten sposób nie musi się martwić, że zrobi lub powie coś, czego będzie żałować następnego dnia. Alkoholik nauczy się relaksować i czuć się dobrze w swojej skórze bez konieczności picia alkoholu. Ponadto będzie zdrowszy wewnątrz i na zewnątrz.