Wszyscy wiemy, że alkohol wcale nie jest zdrowy, a wręcz jest szkodliwy dla naszego zdrowia, jeśli jest pity w dużych ilościach. Ale prawdą jest też, że zawsze znajdzie się jakaś impreza czy okazja, przy której przesadzimy z ilością alkoholu trochę bardziej niż powinniśmy. Następnego dnia pojawia się słynny kac, który jest niczym innym jak ciągiem zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie w związku z dużym spożyciem alkoholu.

Kac to nie jedyne zło, alkohol może poważnie uszkodzić naszą wątrobę, prowadząc do poważnych chorób, takich jak marskość wątroby. Chociaż jest to normalne, aby wypić kilka drinków podczas imprez lub specjalnych okazji, należy również wiedzieć, kiedy przestać. Istnieją jednak naturalne sposoby na odtrucie wątroby z alkoholu, dzięki którym organizm wraca do zdrowego stanu. W tym artykule podpowiadamy, jak oczyścić wątrobę z alkoholu.

Jak oczyścić wątrobę z alkoholu?

Chociaż możemy uniknąć kaca lub spróbować się z niego wyleczyć, alkohol pozostanie w naszym organizmie, dopóki nie wydalimy go całkowicie lub nie zostanie on przekształcony w inne substancje. Istnieją jednak sposoby na oczyszczenie wątroby z alkoholu oraz usunięcie toksyn i tłuszczów, gdyż to właśnie ten organ cierpi najbardziej.

Zapoznaj się również z tym, jak chronić swoje ciało po 40. i z jakich nawyków zrezygnować.

Pij dużo wody

Alkohol powoduje znaczne odwodnienie organizmu. Dlatego ważne jest, aby po spożyciu alkoholu zachować odpowiednie nawodnienie. Musisz uzupełnić wszystkie płyny, których potrzebuje Twoja wątroba do funkcjonowania. Ponadto picie dużej ilości wody sprawi, że będziesz częściej chodzić do toalety i wypłuczesz z organizmu szkodliwe substancje. W ten sposób pomożesz swojemu organizmowi lepiej funkcjonować i odzyskać siły, jednocześnie wypłukując szkodliwe pozostałości pozostawione przez alkohol.

Pokarmy, które oczyszczają wątrobę

Istnieją pewne pokarmy, które są bardziej oczyszczające i pomogą Ci oczyścić wątrobę i sprawić, że będzie ona funkcjonować prawidłowo:
Marchew zawiera duże ilości flawonoidów, które pomagają chronić organizm przed szkodami wyrządzonymi przez alkohol. Posiada również beta-karoten, który poprawia ogólną pracę wątroby.

Awokado zawiera wiele korzystnych dla organizmu właściwości. Pomaga organizmowi produkować glutation, który jest niezbędnym związkiem pomagającym wątrobie oczyścić się ze szkodliwych toksyn.

Jagody natomiast pomagają zmniejszyć choroby wątroby i obniżają poziom cukru we krwi, przywracając właściwy poziom, którego wątroba potrzebuje do funkcjonowania. W ten sposób, przy prawidłowo funkcjonującej wątrobie, można pozbyć się pozostałości po alkoholu.

Czosnek jest również dobrym sprzymierzeńcem w detoksykacji wątroby, ponieważ jest bogaty w związki siarki, które poprawiają funkcjonowanie enzymów wątrobowych. W ten sposób można wyeliminować szkodliwe toksyny. Zawiera również substancje, które chronią wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i pomagają ją oczyszczać.

Cytryna i limonka zwiększają produkcję żółci w wątrobie, co pomaga jej w eliminacji toksyn. Zawiera również witaminę C w dużych ilościach, a ta pomaga organizmowi w syntezie toksycznych substancji spożytych w alkoholu. Rano weź wyciśniętą cytrynę, możesz ją wymieszać z wodą i w ten sposób będziesz stymulować funkcjonowanie wątroby.
Zielona herbata jest bardzo dobrą opcją dla detoksykacji i oczyszczania wątroby ze względu na zawartość katechiny, roślinnego przeciwutleniacza, który pomaga w funkcjonowaniu wątroby.