Są osoby, które mogą mieć nietolerancję na alkohol i nie mogą pić żadnych napojów z jego zawartością. Jeśli osoba cierpi na nietolerancję alkoholu, jej organizm doświadcza szeregu dość dokuczliwych reakcji na spożycie takiej substancji. W poniższym artykule omówimy najczęstsze przyczyny takiej nietolerancji oraz najlepsze sposoby jej leczenia.

Przyczyny nietolerancji alkoholu

Nietolerancja alkoholu wynika z uwarunkowań genetycznych, w których organizm nie jest w stanie skutecznie rozłożyć zawartego w alkoholu etanolu. Etanol pozostaje we krwi, co prowadzi do nietolerancji alkoholu. Poza tym w alkoholu znajdują się pewne substancje, które mogą wywoływać u ludzi reakcje nietolerancji. Są to następujące substancje:

  • jęczmień w napojach takich jak piwo;
  • histamina;
  • siarczyny;
  • pewne związki chemiczne zawarte w alkoholu.

Jakie są objawy nietolerancji alkoholu?

Najczęstszym objawem u osób z nietolerancją alkoholu jest zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i klatki piersiowej. Oprócz tego występuje szereg innych dość wyraźnych objawów, takich jak:

  • bóle głowy;
  • zmęczenie i znużenie;
  • tachykardia;
  • nudności i wymioty.

Oczywiście na rynku znajdziemy środki, które łagodzą objawy związane z zatruciem alkoholowym i nietolerancją alkoholu. Portal RynekFarmaceutyczny.pl opisał działanie wielu środków, które mogą pomóc w takich sytuacjach.

Jak rozpoznać nietolerancję alkoholu?

W przypadku wystąpienia takich objawów należy udać się do lekarza w celu wykonania serii testów, które potwierdzą występowanie tego rodzaju nietolerancji. Pacjent powinien wypić trochę alkoholu, aby sprawdzić, czy występują u niego któreś z objawów. Czasami wykonuje się etanolowy test płatkowy. Polega to na umieszczeniu na ramieniu plastra z etanolem i obserwowaniu, czy plaster staje się czerwony lub opuchnięty.

Jak leczyć nietolerancję alkoholu?

Nietolerancji alkoholu nie można zapobiec ani leczyć, dlatego najlepiej jest unikać picia napojów zawierających alkohol. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z opisanych powyżej objawów zaleca się przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które pomogą złagodzić objawy.

Powikłania zdrowotne związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu

Niezależnie od tego, czy wynika to z nietolerancji alkoholu, czy z przyczyn zdrowotnych, spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, nie jest w ogóle wskazane. Etanol to substancja występująca w alkoholu, która może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych:

  1. zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych chorób serca;
  2. przyrost masy ciała z powodu dużej zawartości kalorii w alkoholu;
  3. zwiększone ryzyko niektórych chorób związanych z wątrobą;
  4. poważne problemy z ciśnieniem krwi;
  5. nadmierne spożywanie alkoholu może powodować poważne problemy w życiu osobistym, zarówno w domu, jak i w pracy.

Zapobieganie nietolerancji alkoholu jest niemożliwe, ponieważ wynika ona z uwarunkowań genetycznych danej osoby. Jeśli po spożyciu pewnej ilości alkoholu wystąpi którykolwiek z opisanych powyżej objawów, należy zaprzestać picia alkoholu i skontaktować się z lekarzem. Jest prawie pewne, że możesz cierpieć na nietolerancję alkoholu.

Podsumowanie

Nie istnieje leczenie tego typu nietolerancji, dlatego jedynym rozwiązaniem jest unikanie picia wszelkich napojów zawierających alkohol. W każdym razie spożywanie alkoholu nie jest wskazane z punktu widzenia zdrowia, ponieważ obecność etanolu w samym alkoholu może powodować pewne problemy w organizmie.