Rośliny dostarczają ludziom wiele cennych składników i uzupełniają dietę. Jedną z nich jest chmiel. Ziele kojarzone jest głównie z piwem, jednak ma ono też inne zastosowanie. W szyszkach znajduje się wiele cennych związków, które mogą być wykorzystane w kuchni i medycynie.

Uprawa chmielu

Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus L.) należy do rodziny konopiowatych. Ziele przypuszczalnie pochodzi z Chin. Co roku odrasta z podziemnych kłączy i jako roślina pnąca potrafi osiągnąć wysokość do 9 metrów. Roślina jest wieloroczna i naturalnie występuje w Europie Środkowej. Uprawiany jest w wielu miejscach na świecie w regionach o umiarkowanym klimacie. Uprawy w ok. 97 procentach przeznaczane są do celów piwowarskich.

Właściwości i zastosowanie

Chmiel w I wieku naszej ery traktowany był przez Rzymian jako warzywo. Wykorzystywano go do barwienia tkanin i papieru na brązowo. Roślina była jednym ze składników kosmetyków (kremów, perfum i balsamów). Używana jako środek leczniczy wykazywała właściwości uspokajające, przeciwbólowe i moczopędne. Ciepłe okłady z wyciągiem z chmielu używane były przy zapaleniu płuc, a ekstrakt z alkoholem stosowany był w leczeniu gruźlicy, trądu i czerwonki bakteryjnej.

Wyciąg z szyszek chmielu używany jest w nadpobudliwości seksualnej u mężczyzn oraz w przy nieregularnych miesiączkach u kobiet. Stosowany jest też w dolegliwościach układu pokarmowego, bezsenności i przy przewlekłym stresie i nerwicy. Chmiel jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń skórnych. Odwar z szyszek pomaga załagodzić bóle reumatyczne, niweluje stany zapalne skóry i przyspiesza gojenie się ran.

Chmiel w przemyśle spożywczym.

Żeńskie szyszki rośliny wykorzystywane są w przemyśle browarniczym. Dzięki nim uzyskiwany jest charakterystyczny smak i zapach piwa. Na świecie istnieje wiele odmian tej rośliny. To właśnie im zawdzięczamy tak zróżnicowany smak piwa. Ziele wykorzystywane jest też w gastronomi. Młode pędy przyrządzane są jak szparagi. Z rośliny przyrządzane są rozmaite sałatki, używana jest też do przyprawiania zup. Ziele dodawane jest do: marynat mięsnych, serów typu Camembert, surówek i mleka. Ekstrakt z chmielu spowalnia namnażanie się wielu bakterii m.in. bakterii Salmonella enterica i Escherichia coli.

Skład chemiczny chmielu

W szyszkach znajdują się: żywice, olejki eteryczne, woski, białka, polifenole i celuloza. Olejki są szczególnie ważne w piwowarstwie. To właśnie one odpowiadają za charakterystyczny smak i zapach piwa. Uprawa wielu odmian tej rośliny umożliwia wykorzystanie jej nie tylko w przemyśle browarniczym, ale także w przemyśle spożywczym i medycznym do produkcji żywności funkcjonalnej i suplementów diety. Chmiel jest zielem, które z powodzeniem może być wykorzystywane w wielu dziedzinach. Łatwy w uprawie, bogaty w cenne składniki stanowi naturalne źródło witamin i minerałów.