Wino jest jednym z najstarszych trunków. Rozmaite odmiany tego alkoholu różnią się między sobą barwą, bukietem, smakiem, a także rodzajem winogron, z jakich się je wykonuje. W trakcie przygotowywania domowego wina ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, które pozwolą nam otrzymać zgodny z oczekiwaniem, słabszy lub mocniejszy napitek. A do czego je podawać? Białe pasują do ryb, owoców i warzyw, z kolei czerwone doskonale nadają się do mięs.

W taki oto sposób należy przygotować domowe wino (krok po kroku):

1). Zanim zabierzemy się do pracy, zaopatrzmy się w niezbędne akcesoria oraz produkty spożywcze. Oto co nam będzie potrzebne:

a). duży garnek – rozgnieciemy w nim owoce i zrobimy syrop.

b). gąsior – powinien mieć pojemność dostosowaną do ilości przetwarzanych owoców (moszcz z winogron wraz z syropem cukrowym po umieszczeniu w balonie powinien zajmować 2/3 naczynia).

c). korek z otworem na rurkę fermentacyjną.

d). rurka fermentacyjna dobrana do korka do balonu.

e). winogrona – przebrane i oberwane z gałązek.

f). cukier – jego ilość zależy od tego, jakie wino chcemy uzyskać.
.
g). opcjonalnie drożdże i pożywka do ich namnażania – należy użyć ich zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.

2). Pora przejść do pracy: zaczynamy od przyrządzenia moszczu (podstawy wina) oraz syropu cukrowego. W garnku rozgniatamy owoce. Jeśli pochodzą ze sprawdzonego źródła, nie należy ich myć, aby nie utraciły naturalnie występujących w skórce drożdży. Moszcz przekładamy do gąsiora. Do garnka wlewamy wodę i dodajemy do niej cukier w proporcji 1:1. Całość gotujemy, zbierając z wierzchu pianę. Wystudzony syrop wlewamy do gąsiora z moszczem.

3). Butlę wypełnioną do około 2/3 wysokości zatykamy korkiem, w którym następnie umieszczamy rurkę fermentacyjną. Do rurki wlewamy wodę, tak aby znajdowała się tylko w tej części, która przypomina kształtem literę „U”. Gąsior przenosimy w ciepłe miejsce o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Z czasem woda w rurce zacznie uwalniać dwutlenek węgla, co objawi się puszczaniem bąbelków. Kiedy proces ten ustanie, płyn (bez owoców) zlewamy do butli i umieszczamy w niej korek z rurką z wodą. Butlę odstawiamy do całkowitej fermentacji i sklarowania trunku. W razie potrzeby uzupełniamy wodę w rurce. Wino zlewamy do butelek z ciemnego szkła, korkujemy je i przechowujemy na przykład w piwnicy, szyjką skierowaną lekko w dół, aby korek był mokry i pęczniał, uszczelniając butelkę.