Wątroba gdy nie boli, to o niej zazwyczaj nie myślimy i niezbyt o nią również dbamy. Przypominamy sobie o niej wtedy, gdy zaczyna dokuczać. Szkoda, że dopiero wówczas, bo wątroba jest w naszym organizmie ważnym narządem wielofunkcyjnym. Pełni ona w naszym ciele cztery ważne funkcje, jak:
– funkcję metaboliczną
– funkcję filtracyjną
– funkcję detoksykacyjna
– funkcję magazynującą.
I choć wątroba posiada zdolności regeneracyjne, to jednak, gdy będzie mocno zniszczona nie zdoła się zregenerować i podnieść, aby znów pełnić dobrze wszystkie cztery funkcje.
Co niszczy wątrobę?
Wątrobę niszczy wiele rzeczy, lecz głównie niszczy alkohol, niszczą sterydy, niszczą niektóre leki, grzyby olszówki, zła dieta i otyłość, pasożyty, zatrucia, infekcje wirusowe oraz zatrucia bakteryjne. Istnieją również zaburzenia genetyczne, czyli dysfunkcje wrodzone, jak niedrożność wewnątrz wątrobowa, zespół Gilberta, hemochromatoza będąca chorobą metaboliczną i polegającą na nadmiernym gromadzeniu się żelaza w organizmie. Takie duże nagromadzenie żelaza może doprowadzić do niewydolności krążenia i do śmierci.
Chora wątroba
Chorująca wątroba może długo nie dawać żadnych objawów i dlatego wiele osób przez dłuższy czas nie ma świadomości jej istnienia i tego, że ona nie domaga. Dopiero, gdy zaczyna dawać o sobie znać przypominamy sobie o niej. Do chorób wątroby zalicza się
– żółtaczkę
– pourazowe ropnie
– zapalenie wątroby
– stłuszczenie wątroby
– marskość wątroby
– niewydolność wątroby spowodowana toksynami
– rak wątroby.
Zaniepokoić powinny nas takie objawy, jak osłabienie organizmu, spadek nastroju, chroniczna niestrawność i biegunka, spadek ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenie procesu krzepnięcia krwi.
Jak pomóc swojej wątrobie?
Pomóc jednemu z najważniejszych narządów w ciele człowieka, jakim jest wątroba może na przykład właściwa dieta, która dotyczy konsumpcji co najmniej 5 niedużych posiłków dziennie zjadanych w odstępach 2- 3 godzinnych. Przy czym najlepiej, gdy są to posiłki przygotowane w domu i gotowane w wodzie a jeszcze lepiej na parze, albo pieczone w folii, czy duszone bez tłuszczu. W diecie wątrobowej zaleca się również picie dziennie około 2 litrów wody i ograniczenie spożycia soli oraz ostrych przypraw i tłustego mięsa oraz ciężkich sosów.
Poza tym, aby pomóc swojej wątrobie należy unikać alkoholu, a niestety dziś alkoholizm jest plagą. Okazuje się że zbyt dużo i zbyt często spożywamy alkohol bardzo niszczy naszą wątrobę, jak i inne narządy w naszym ciele. Ponadto częste spożywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, czyli alkoholizmu. A alkoholizm rujnuje własne życie. A przede wszystkim zdrowie, status materialny i kondycję całej najbliższej rodziny.
Kondycja chorej wątroby
Dziś bardzo dużo ludzi skarży się na brak energii, brak siły, chroniczne zmęczenie, nieustanne wyczerpanie, obfite pocenie się, itd. Ta epidemia zmęczenia, która odbiera radość życia nie dotyczy tylko osób starszych, lecz również ludzi w sile wieku. Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest przyczyną tej masowej niedyspozycji tak bardzo utrudniającej życie?
Przyczyn utraty energii i ciągłego zmęczenia oraz braku sił może być wiele, lecz dziś najczęściej powodem jest stres, wypalenie się, załamanie, depresja i używki spożywane w nadmiernych ilościach a w tym głównie alkohol.
Oczywiście powodem tak słabego zdrowia mogą być również różne choroby, jak cukrzyca, choroby tarczycy, choroby krwi i nowotwory, lecz bardzo często winowajcą jest chora wątroba, która jest wyczerpana niezdrowym i nieracjonalnym odżywianiem, gazowanymi napojami, śmieciowym jedzeniem i oczywiście napojami alkoholowymi, które rozsadzają, dewastują i zatruwają wątrobę.
Obciążona wątroba początkowo nie boli, aż do czasu. Gdy zaczyna się psuć i naciskać na inne organy, to wtedy pojawia się wielki problem. Poza tym daje ona jeszcze inne objawy choroby, jak na przykład nudności.
Osłabiona chorobą wątroba prowadzi do zmęczenia i wyczerpania organizmu, bo zostają zaburzone jej wszystkie cztery funkcje. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek trzeba jak najszybciej przystąpić do jej ratowania, bo wątroba, to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele.