Kupując swój ulubiony trunek w sklepie często można zauważyć na etykiecie informacje określające „single malt” i „blended”. Czas poznać podstawowe różnice oraz dowiedzieć się, który rodzaj jest lepszy.

Różnice pomiędzy whisky single malt i blended

Te dwa określenia najczęściej pojawiają się na etykietach whisky w sklepach internetowych i marketach. To właśnie one mają największy wplyw na jakość (oraz cenę) danego trunku.

Zboża użyte do produkcji

Single malt oznacza, że dany trunek produkowany jest z jęczmienia, który jest zbożem drogim i trudno dostępnym. Jej skład zawiera whisky wyprodukowaną przez konkretną destylarnię, chociaż nie musi być produkowana z jednej partii destylatu. Istnieją również takie odmiany jak single barrel czy single cask – to właśnie te oznaczenia informują o tym, że cała zawartość pochodzi z tej samej beczki.

Blended jest połączeniem single malt z whisky zbożowymi. Są to znacznie tańsze odmiany, a w skład trunku może wchodzić nawet kilkadziesiąt różnych destylatów.

Różnorodność oraz dostępność na rynku

Produkcja whisky single malt jest wyjątkowo wymagająca, przez co dostępność trunku jest zdecydowanie niższa. Oznacza to jednocześnie, że single malt jest ekskluzywnym alkoholem.

Z kolei whisky blended produkowana jest przez liczne destylarnie pozytywnie wpływając na jej popularność. Warto zwrócić tu uwagę, że tańsze koszty produkcji oraz mniej wymagający proces umożliwiają tworzenie szerszej gamy alkoholi. Różnorodność whisky blended sprawia, że każdy znajdzie swojego faworyta.

Produkcja

To już ostatnia z podstawowych różnic pomiędzy whisky single malt oraz blended. Produkcja trunków odbywa się w całkowicie innych warunkach oraz z wykorzystaniem innych metod destylacji.

Whisky single malt destylowana jest w alembikach, co jest procesem bardzo złożonym i drogim. Całość zostaje utrudniona także poprzez konieczność czyszczenia kotłów po każdym procesie destylacji.

Whisky blended destylowana jest w sposób kolumnowy, co pozwala na masową produkcję oraz zachowanie ciągłości pracy. Jest to znacznie wydajniejsza oraz tańsza metoda.

Po jaką whisky najlepiej sięgnąć?

Whisky single malt zaspokoi pragnienia zwolenników tradycyjnej produkcji, którzy poszukują luksusowych trunków na wyjątkowe okazje.

Z kolei whisky blended z pewnością jest wspaniałą przygodą dla osób poszukujących nowych, wyjątkowych połączeń smakowych.