Ciało ludzkie jest czymś niesamowitym i można je porównać do najwspanialszych osiągnięć inżynieryjnych. Mamy żyły i tętnice, w których przez cały czas krąży duża ilość krwi, transportującej składniki odżywcze lub odpady komórkowe. Dorosły człowiek posiada w swoim organizmie od 4,5 do 6 litrów tej tkanki. Ale co wiemy o chorobach krwi? Jeśli coś jest pewne, to to, że mogą one być bardzo zróżnicowane i uniemożliwiać spełnianie przez nie swoich funkcji w organizmie. Mogą one dotyczyć całej tkanki lub tylko jej części; mogą mieć charakter przewlekły lub ostry; niektóre są dziedziczne, a inne powstają w wyniku choroby lub przyjmowania leków.

Hemofilia.

W większości przypadków jest to choroba dziedziczna i charakteryzuje się trudnościami w krzepnięciu krwi spowodowanymi niewystarczającą ilością białek krzepnięcia. To schorzenie krwi najczęściej występuje u mężczyzn, choć hemofilia może również wystąpić u kobiet, które są jej nosicielkami. Oznaki i objawy hemofilii różnią się w zależności od stopnia niedoboru czynnika krzepnięcia. Najczęstsze z nich to nadmierne krwawienie lub ciągłe występowanie dużych siniaków. W rzadszych przypadkach może dojść do samoistnego, zagrażającego życiu krwawienia wewnętrznego. W przypadku wykrycia hemofilii często, w wyniku badań genetycznych przeprowadzonych na podstawie wywiadu rodzinnego, badane są obniżone czynniki krzepnięcia, a leczenie polega na ich regularnym uzupełnianiu.

Niedokrwistość.

Niedokrwistość jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych chorób krwi w społeczeństwie. Polega na zmniejszeniu liczby zdrowych czerwonych krwinek, co powoduje trudności w transportowaniu odpowiedniej ilości tlenu do tkanek organizmu. Brak dotlenienia organizmu powoduje uczucie osłabienia i zmęczenia nieuzasadnionego wykonywanymi codziennie zadaniami. Inne objawy anemii to zawroty i bóle głowy, a nawet arytmia. Istnieje kilka rodzajów anemii. Niektóre z nich są dziedziczne, inne związane są z niedoborami żywieniowymi. Leczenie zależy w dużej mierze od rodzaju anemii, którą można zdiagnozować za pomocą rutynowego badania krwi. W większości przypadków leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich suplementów, choć w niektórych sytuacjach konieczne może być zastosowanie procedur medycznych.

Białaczka.

Znana jako rak krwi, choroba ta dotyczy zwykle białych krwinek, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji w organizmie. W związku z tym główne objawy i oznaki, które można zaobserwować, to dreszcze, gorączka, częste infekcje i obrzęk węzłów chłonnych. Ponieważ objawy te są niejasne i niespecyficzne, choroba jest często wykrywana podczas rutynowych badań krwi lub w przypadku innej choroby. Leczenie jest złożone i różni się w zależności od typu białaczki, ale często stosuje się chemioterapię.

Inne porady zdrowotne publikujemy na https://www.kaszel.pl.

Istnieje tak wiele różnych chorób krwi, że niezależnie od oznak i objawów, najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą w celu wykonania badań.